Велесова ніч або Хелловін: яке свято ближче українцям?

Ср, 30/10/2019
Велесова ніч або Хелловін: яке свято ближче українцям?

Хелловін – сучасне свято, яке щорічно відзначається 31 жовтня. Найбільшу популярність Хелловін здобув за кордоном. Вельми пишно й яскраво його святкують у Великобританії, США, Канаді, Ірландії і дещо скромніше в інших країнах. Щороку на святкування цього свята американці витрачають більше 2,5 мільярдів доларів, а у США Хелловін вважається другим наймасштабнішим святом після Різдва.

Понад 2000 років тому племена кельтів, що населяли території Центральної та Західної Європи, відзначали Самайн – свято, присвячене завершенню сільськогосподарських робіт. Гуляння Самайна тривали сім днів. Давні кельти вірили, що під час святкування мертві знаходяться серед живих і навіть могли спілкуватися з ними.

Хэллоуин 2019

 

Завершення збору врожаю у давніх кельтів тісно перепліталося з ідеєю смерті. У дні святкування вони одягалися у костюми різної нечисті аби та приймала їх за своїх і не завдавала шкоди. Крім цього, потойбічним істотам в жертву приносили різноманітні солодощі.

Хэллоуин 2019

 

Сучасне святкування Хелловіну не можна уявити без страхітливих карнавальних костюмів та моторошного гриму, чорних та помаранчевих декорацій  та світильників Джека, названого в честь хитрого грішника, якого не прийняли ні в рай, ні в пекло і він вештався по землі з пекельним вогнем в руках. Вогонь горів всередині гарбуза, який невдовзі став символом даного свята.

Хэллоуин 2019

 

Наближеним до іноземного Хелловіну в слов’янській культурі є подібне свято, яке має назву День всіх святих або Велесова ніч, що відзначається у ніч з 31 жовтня на 1 листопада.

Велесова ніч – це містичний час, коли душі померлих спускаються на землю. У цю ніч прийнято згадувати про усіх своїх померлих родичів лише хороше, запалювати свічку на підвіконні, аби їх душа знайшла дорогу додому й залишати для них частування. Найбільшою вдачею вважалось побачити у сні в цю ніч когось із померлих родичів.

Хэллоуин 2019

 

Вважалося, що в цю ніч може здійснитися будь-яке бажання, тому перед сном їх записували на папір та клали під подушку, промовляючи відповідні слова. Також, робили різноманітні обряди на достаток, ворожили та вірили, що у цю ніч можна отримати питання на найскладніші відповіді.

Серед традицій під час святкування Велесової ночі було запалення вогнища на найвищій точці земельної ділянки, стрибки через нього, а також ходьба по розпеченому вугіллі, що символізувала очищення тіла й душі від злих сил.  Ввечері влаштовували вечерю для себе і померлих родичів, де під час трапези згадували їх хорошим словом.

Обидва свята – Хелловін і Велесова ніч є неймовірно схожими між собою. У будь-якому разі, не зважаючи на те, як у різних країнах ставляться до цього дня, немає нічого поганого у тому, щоб згадати своїх предків та віддати їм належну шану в ніч, коли вони приходять із потойбіччя.

Прокоментувати

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *